Poker Elleri ve Sıralaması Nasıl Oluyor ?

Her biri kendi benzersiz kurallarını, stratejilerini ve oyun stillerini birleştiren birçok poker çeşidi olmasına rağmen, hiç değişmeyen bir şey var: ellerin ve kartların gücü. Aslında, poker masasında karşılaşacağınız farklı eller her yerde ve oyunun ayrılmaz bir parçası.

Poker’de Yüksek Kart ve Çift Elleri

Adından da anlaşılacağı gibi, yüksek bir kart, oyundaki en yüksek değere sahip kart anlamına gelir ve her kartta bir sayı taşır. Sonra kraliçe, kral ve asın takviyesi geliyor. En yüksek kartın bir elin kazananı olduğuna karar vermek için birkaç durum vardır. İlk ve en bariz: Herhangi bir oyuncunun elinde çok para varsa, bir çift bunu doğrudan yapabilir. Bu durumda, en yüksek karta sahip oyuncu potu kazanır.

Oyuncular aynı eli paylaşırsa, en yüksek kart da etkinleştirilebilir. Örneğin, iki oyuncu bir elin sonunda 9 sayısını gösterirse, oyuncu bir ası ve 9, diğeri 9 7’yi tutarsa, ası olan oyuncu kazanır. Bu durum kicker olarak da bilinir. Bununla birlikte, bazı poker durumlarda, vurucu müdahale etmez. Örneğin, Texas Hold’em’de oyuncular kendi kartlarını ve ortak topluluk kartlarını kullanarak en iyi 5 kartlık eli yaparlar.

Bir oyuncu aynı değere sahip iki kartla eşleştiğinde, pokerin en temel eli olan bir çift yapılır. Bu manuel çalışma olmasına rağmen, çiftler sadece yardımcı çiftleri veya herhangi bir el toplayamayan oyuncuları yenebilir. Simon Fraser Üniversitesi’nden Brian Alspach’ın bir raporuna göre, çiftler özellikle en az bir çiftin çiftsiz ellerle buluşma ihtimalinin daha yüksek olduğu 7 kartlı poker oyunlarında yaygındır.

Bir satırda iki ayrı kart seti olduğunda iki çift el açılır. Birden fazla oyuncunun iki çifti varsa, en yüksek çifti olan oyuncu kazanır. Örneğin, iki oyuncu kartlarını 9 9 7 7 5 ve başka bir AA 2 2 5’de gösterirse, as sahibi oyuncu kazanır.

Bir oyuncunun üç kartı aynı değere sahip üç kartı olduğunda “set” veya “trip” olarak da bilinir. Aynı türden iki oyuncu arasındaki bir maçta, üçlü kazanan tarafından belirlenecektir.

Poker’de FLUSH ROYAL (Floş Royal) ve STRAIGHT FLUSH (Sıralı Floş)

Poker flaşı, bir oyuncunun aynı takımın kartlarıyla beş satırlık bir kartı olduğu bir kombinasyondur. Floşlar en yüksek kart tarafından sıralanır, ancak takımların kendisi değildir. İki oyuncu aynı en yüksek kartı paylaşırsa, kazanan oyuncu karar verir.

Flaş, görüntüde böyle görünür arkadaşlar. Bu, tüm deşarjların en kolayıdır.

Sıralı sıfırlama, bir serideki kartların sırasıdır. Örneğin, bir sinekten 4, 5, 6, 7, 8 kartınız varsa, eliniz en kolay şekilde düz bir floş olacaktır.

Royal Flash en yüksek seviyedir. En yüksek eller düz bir sifon. Aynı seriden 10’a kadar bir asınız varsa, floş royal yaptığınızı söylüyorsunuz. Aynı seriden 10, kalp, elmas, kulüp, maça ve as ile oyunda en yüksek eli yapabilirsiniz.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.